Kazališni studio- Rijeka
Autor: Marija Dorić, 24. 2. 2017.

Kazališni je studio umjetnička organizacija koja još od 2001. godine radi na promicanju kazališne kulture i umjetnosti među mladima.

Surađuju s približno tristotinjak osnovnih i srednjih škola na programima koji nastoje približiti djeci i mladima najvažnija djela književne i kazališne baštine.

Fotografije

Glavni projekt namijenjen mladima jest serija predstava-radionica „All the world's a stage“ gdje se tematiziraju pojedina poglavlja i ličnosti kazališne i dramske povijesti. Na osnovi prebogatoga iskustva ( oko tisuću izvedaba ), od 2014.-te godine, prema sličnom obrascu, krenuli su u istraživanje i glumačko-kazališno propitivanje prevrijednog dijela hrvatske književne baštine: Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić.

Dana 22. veljače 2017. u 12 30 sati učenici trećih, četvrtih, petih i šestih razreda u holu naše škole odgledali su predstavu Ribar Palunko i njegova žena. Budući da je predstava interaktivna, u njoj su sudjelovali učenici dobrovoljci i svi smo mogli aktivno sudjelovati sa svojim komentarima.

Dana 23. veljače 2017. u 12 30 sati učenici sedmih i osmih razreda, također u holu škole, u trajanju od 90 minuta, zabavili su se izvedbama određenih scena iz dramskih djela Williama Shakespearea. Određeni su učenici također bili sudionici predstave te smo s užitkom pratili izvedbe glumaca, ali i komične izvedbe učenika naše škole.

Glumci Darko i Nerma uspjeli su prenijeti nekoliko saznanja iz Shakespearova života te su, u suradnji s učenicima izvrsno uprizorili romantično-komične scene o tragičnim ljubavnim parovima: Piramu i Tizbi, Romeu i Juliji….

Akademski glumci Darko Kavain i Nerma Kreso, od najranijega su djetinjstva voljeli glumu. Čak je gospodin Kavain nastupao u VELOM MISTU kao desetogodišnji dječak, ali nastupali su i na brojnim priredbama. Postavivši im pitanje kako im je bilo na putu do glumačkog uspjeha, odgovorili su kako im nije bilo lagano, no kad su 2001. osnovali svoj Kazališni studio te započeli rad i suradnju s djecom i mladima, uspjesi su se nizali jedan za drugim. Za vrijeme ljetnih praznika organizirali bi i provodili ljetne kazališne radionice diljem Dalmacije. Na kraju razgovora zahvalili smo se i poželjeli skorašnji povratak u našu školu jer smo se izvrsno zabavili i mnogo toga naučili!

Fotografije