Ukupno: 207287
Predstava "Rođenje"
Autor: Branka Mack-Savanović, 11. 10. 2016.

THE/ARTO projekt, u svoj je program uključio, na duhovito prilagodljiv i poučan način, jedan događaj koji poslije slavimo kao "rođen dan", a to je: rođenje! Tajna vlastitog podrijetla jedno je od najuzbudljivijih pitanja koje si dijete postavlja od trenutka kad stekne svijest o sebi. Njegov daljnji odnos prema vlastitoj spolnosti, prema drugima, prema ljubavi, i konačno, prema samome sebi umnogome zavisi upravo od odgovora na pitanje kako sam došao na ovaj svijet?

Jedan se glumac, u 45 minuta, potpomognut znanstvenim činjenicama, pantomimom, koreografijom i interakcijom, igra i prisjeća svih prirodnih događaja i detalja kroz koje prolazi on, kao glumac, ali i svako živo biće. Put od xx i xy kromosoma, od prvog mjeseca do devetog mjeseca života u maminom trbuhu. Bez nejasnih metafora, neugodnosti ili zbunjenosti, uz igru s odmjerenim humorom, ova se predstava izravno, kao kazališna umjetnost, smije pričama kako su nas našli u kupusu ili kako me donijela roda. Kako sam došao na svijet? Često je pitanje koje djeca postavljaju roditeljima. I umjetnost može odgovoriti na to pitanje. Predstava izvedena u našoj školi bila je 455. predstava po redu. Glavni glumac ove predstave je Dražen Šivak, a redatelj ove predstave je Zijah Sokolović.

RAZGOVOR S GLUMCEM DRAŽENOM ŠIVAKOM

Koliko dugo se bavite glumom?

-Profesionalnom glumom se bavim već 20 godina.

Koliko je dugo predstava rađena?

-Predstava je rađena oko godinu dana i nakon mnogo izvedbi.

U kojim još predstavama glumite?

-Matematika-nastanak, Telefon, Nasilje, Zlouporaba droge- predstava Droga, Povijest demokracije…

Kako je glumiti bez scenografije?

-Na početku je bilo čudno, ali kasnije sam se navikao. Škola nije prirodno mjesto za glumca. Zijah Sokolović je rekao : „Kazalište je tamo gdje je glumac!“

Zahvaljujemo na gostovanju i veselimo se sljedećem susretu!

-Hvala i vama na gostoprimstvu. Veliki pozdrav do sljedećeg susreta!