Sudjelovali smo u obilježavanju 25. godišnjice osnutka 130. brigade
Autor: Branka Mack-Savanović, 2. 11. 2016.

Dana 25. listopada 2016. godine učenici naše škole, imali su čast prisustvovati obilježavanju 25. godišnjice legendarne 130. brigade Hrvatske vojske u Čepinu.

Dječaci su ponosno nosili i palili svijeće i baklje trasom od spomen-obilježja hrvatskim braniteljima do novootvorene spomen-sobe, kojom su koračali  pripadnici legendarne 130-te u pratnji ministra branitelja, gospodina Tome Medveda. Djevojčice su predstavile ministru likovne radove učenika naše Škole na temu Domovinskog rata i poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, koji su resili zidove prostorija Udruge veterana 130. brigade.

Spomen-soba ostavila je poseban dojam na sve prisutne. Fotografije poznatih lica kojih više nema među nama. Fotografije heroja! Suze majke poginulog branitelja koje su dotakle svaku prisutnu dušu. Na trenutke je zavladala teška tišina ispunjena tugom, poštovanjem, ponosom; rijeka emocija u trenutku.Učenici će dugo pamtiti ovaj dan i proživljene emocije jer spomen-soba poručuje: ne zaboravite!Ona može i mora učiti mlade da je poznavanje herojske prošlosti – zalog budućnosti.

Sjećat će se i srdačnog razgovora i zajedničkog fotografiranja s ministrom branitelja, gospodinom Medvedom, kao i njegovih riječi:

„Imao sam tu čast da sam dio mojeg ratnog puta proveo ovdje… u okolici Osijeka i Vukovara. Imao sam čast hodati s vama u to povijesno vrijeme kada je bilo biti ili ne biti ..  i kada riječi nisu previše značile - nego djela… I zato, na ovim temeljima, a RH je stvorena na temeljima krvi ovih poginulih i nestalih i na temeljima Domovinskog rata.. i na tim čvrstim temeljima, mi koji smo imali sreću preživjeti… i vi mladi naraštaji, gradite ovu zemlju onakovu kako su je ONI sanjali .. Volite ju, poštujte ju .. Posebno vas molim i pozivam - nikad nemojte zaboraviti bližnje naših poginulih, nestalih … Jako puno dragih naših hrvatskih  branitelja nakon Domovinskog rata, zbog posljedica sudjelovanja, kako vidljivih tako i onih nevidljivih rana, također nas je napustio. Budimo i uz njih. Ja kao ministar hrvatskih branitelja, ovdje… u Čepinu  ponosnom, pred svima vama, mogu vam kazati da vas Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo hrvatskih branitelja neće zaboraviti, neće zaboraviti vaša djela i da  smo uz vas i da smo zajedno s vama.Pokazalo se je tih devedesetih godina …. kada je bilo najteže … kad imamo jasnu viziju, a tada je naš prvi hrvatski predsjednik dr Franjo Tuđman  - zajedno sa svojim narodom, imao tu viziju … kad imamo pred sobom jasan cilj, da smo u stanju sve prepreke svladati i postići te ciljeve.I stoga, dragi moji, uz zahvalu svima vama koji ste doprinijeli da se izgradi ova spomen soba, ali uz čestitke svim vama pripadnicima legendarne 130 brigade zahvaljujem i čestitam  25. obljetnicu sa željom neka dragi Bog čuva sve nas da svi zajedno možemo čuvati i graditi najljepšu  zemlju na svijetu –  Hrvatsku! Živjeli!“