Tjedan školskog doručka
Autor: Marija Dorić, 27. 10. 2023.

Na Svjetski dan hrane slavimo četvrti nacionalni Tjedan školskog doručka pokrenut u sklopu projekta Živjeti zdravo s ciljem podizanja svjesnosti o važnosti bogatog doručka za svako školsko dijete jer je najvažniji obrok u danu, stoga se od 2020. godine svakog listopada, uoči Svjetskog dana hrane, slavi nacionalni Tjedan školskog doručka.

Ovog tjedna, od 16. do 20. listopada 2023. godine, i u našoj se školi obilježio posebnim aktivnostima, stoga su učenici razredne nastave prvih i trećih razreda, zajedno s roditeljima i učiteljicama pripremili zdravi doručak te razne slastice s jabukama budući da se u petak obilježavao i Dan jabuka. Na fotografijama možete vidjeti kako je bilo zabavno i poučno posljednjega dana, 20 listopada 2023. kada nas je posjetio i načelnik Općine, gdin Dražen Tonkovac koji je doručkovao s učenicima te s našom novinarkom Milom Buhin, učenicom 7. b razreda, porazgovarao i iznio svoja viđenja i razmišljanja o doručku kao najvažnijem obroku u danu. Učenica je saznala pojedine zanimljivosti intervjuirajući našeg načelnika koji je potvrdio da mu se sviđa doručak pripremljen u školi. Kad je učenica Mila postavila načelniku pitanje je li se u njegovu djetinjstvu doručkovalo zdravo, niječno je odgovorio i zaključio kako mu se sviđa zdravi doručak. Na Milino pitanje je li se u djetinjstvu susretao s ovakvim zdravim doručcima, načelnik je negirao i nadodao kako mu se posebno sviđa zdrava kaša koju je ovdje u našoj školi spravio. Na pitanje što misli o tomu što su učenicima osigurani besplatni obroci, odgovorio je kako je pohvalno što djeca imaju besplatan obrok te da im je dostupniji, a što se tiče bacanja hrane, nikako ne podržava te je nadodao da se hrana baca na europskoj razini i da se to mora nekako spriječiti, odnosno pronaći rješenje za taj problem. Na pitanje bi li se popravilo stanje kada bi djeci dali hranu koju ona žele jesti, načelnik smatra da se time ne bi popravila situacija jer bi se djeca trebala naučiti zdravo hraniti i ne treba im udovoljavati nezdravom hranom.

Taj su se dan svi zabavili, zdravo objedovali i krenuli u nove radne pobjede!

Marija Dorić, nastavnica HJ i Mila Buhin, učenica 7. b

Fotografije